ŽUPAN BLAŽENKO BOBAN NA KONFERENCIJI ZA NOVINARE STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE ‘Držite se pravila, ovu situaciju možemo pobijediti jedino svi skupa’

ŽUPAN BLAŽENKO BOBAN NA KONFERENCIJI ZA NOVINARE STOŽERA CIVILNE ZAŠTITE ‘Držite se pravila, ovu situaciju možemo pobijediti jedino svi skupa’
Stožer civilne zaštite Splitsko-dalmatinske županije održao je u ponedjeljak 16. ožujka konferenciju za novinare na otvorenom na kojoj se govorilo o trenutnoj situaciji po pitanju korona virusa na području SD županije.

Župan Blaženko Boban je na početku konferencije kazao kako će se konferencije za medije i ubuduće održavati na otvorenom. – Ono što je bitno: u našoj županiji nema pozitivnog nalaza na koronavirus. Ovo stanje koje je trenutno u cijelom svijetu, pa naravno i u Hrvatskoj ne mogu pobijediti nikakve institucije i ustanove. Ovo jedino možemo pobijediti svi skupa – kazao je župan Boban. Apelirao je na građane da se drže pravila samoizolacije jer osim što će zaštiti sugrađane, izbjeći će rigorozne kazne. – Robni promet se mora odvijati, ali odvija se pod strogo kontroliranim uvjetima – napomenuo je. Kazao je i da će Županija raditi ograničeno sa strankama, a komunikacija će se odvijati putem telefona i elektronske pošte.

Ravnatelj KBC-a Split, prof. prim. dr. sc. Julije Meštrović kazao je kako se kod njih primaju pacijenti kod kojih postoji sumnja na infekciju te ih je za sada troje.

- Nismo imali ni jednog s dokazanom infekcijom i to je dobro. Međutim, mi smo spremni za situaciju ako budemo imali oboljelih. Pripremili smo Kliniku za zarazne bolesti, a prema uputi ministra zdravstva i Nacionalnog kriznog stožera, u suradnji s našim županijskim stožerom, pripremamo KBC Split za daleko značajniju ulogu – a to je središnje zdravstvene ustanove za četiri južne dalmatinske županije – kazao je ravnatelj Meštrović.

Zbog toga je već jučer krenula reorganizacija KBC-a Split i rada službi. – Bolesnici koje očekujemo, inficirani korona virusom, bit će liječeni na lokalitetu Križine. Mi smo tu bolnicu već počeli prazniti i otvarati prostore za potencijalne bolesnike. Uređujemo, također, i prostore za zbrinjavanje životno ugroženih, ako i koliko to bude trebalo. Potencijalnu ugrozu ćemo dočekati spremni – istaknuo je ravnatelj Meštrović. U novom režimu, KBC Split će zbrinjavati prvenstveno hitne i akutne bolesnike.

Na novinarsko pitanje s koliko respiratora KBC Split raspolaže, ravnatelj Meštrović je kazao da trenutno imaju 79 respiratora. – Za početak je to dovoljno, a ako još bude potrebno dogovorit ćemo se s Ministarstvom zdravstva.

Luka Brčić, šef kriznog stožera Splitsko-dalmatinske županije, je kazao kako se u karanteni na Duilovu trenutno nalazi 51 osoba, od toga 29 državljana RH, a ostalo su strani državljani.

- Svi se u karanteni osjećaju dobro i naša karantena dobro funkcionira. U samoizolaciji se nalazi 500 ljudi i ovog puta apeliram na njih da budu odgovorni prema sebi, svojim obiteljima i svima nama. Pozivam na odgovornost one koji znaju da se ljudi koji bi trebali biti u samoizolaciji ne pridržavaju toga, da su ih dužni prijaviti policiji i sanitarnim inspektorima. To nije izdaja, nego odgovorno ponašanje svih nas. Stalno ponavljamo da nećemo sijati paniku, ali stroge su preporuke i ugostiteljskim objektima i ljudima koji rade u doticaju sa našim stanovništvom kao što su razne uslužne djelatnosti, a već sutra mogu biti zabrane u dogovoru kako sam rekao i sa centralnim stožerom i sa Gradom Splitom i ostalim gradovima naše županije – kazao je Brčić.

Što se tiče dvojice ginekologa iz KBC-a Split, oni se nalaze u samoizolaciji.

Ravnatelj Doma zdravlja, doktor Marko Rađa je kazao kako se slijedom uvođenja mobilizacije svih doktora i zdravstvenog osoblja, pripremaju i oni na primarnoj razini.

- Pripremamo se na način da dežurstvo za sve potencijalne bolesnike bude na jednom mjesto. Formira se prva ambulanta na Mertojaku, a ako se ukaže potreba osim te jedne formirat će se i druga u ambulanti Građevinara. Po potrebi i u Makarskoj, isto tako, za prihvat pacijenata koji su potencijalno inficirani ovom bolešću. Dr. Rađa apelira na sve pacijente koji imaju kontrole, a nisu životno ugroženi, da ih odgode kako bi se smanjio pritisak na ambulante primarne zdravstvene zaštite, u prvom redu na ambulante dentalne medicine i pedijatrije. – Na taj način bit će manje socijalnog kontakta i ljudi se neće izlagati riziku prijenosa bolesti. Još prošli tjedan smo imali situacije da se u jednoj ambulanti, čekaonici, sreće i preko 100 ljudi. U svijetlu svih ovih događanja i širenja epidemije, apeliram da se svi ti mogući kontakti ili obavljaju putem maila i telefona ili da se odgode. Ambulante će i dalje biti otvorena, organizacija rada će se malo reorganizirati.

- Danas, sutra u toku dana će biti objavljen novi raspored. Svi pacijenti će biti obaviješteni na koji način se režim rada i ministrova odluka o mobilizaciji odnosi na sve doktore u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.

 

 

www.makarska.hr

Print Friendly, PDF & Email

Sva prava na tekstove i slike pridržava gradsko glasilo Makarsko primorje.

Na vrh