Od 20. do 29. rujna: Makarska glazbena škola na Međunarodnoj filharmoniji mladih u Rumunjskoj

Glazbena škola Makarska će i ove godine sudjelovati na projektu Međunarodna filharmonija mladih, koji će se od 20. do 29. rujna održavati u rumunjskom gradu Aradu, a na put kreće četvero mladih glazbenika te dvoje profesora. U pitanju je internacionalni glazbeni projekt koji se održava već 12. godinu za redom i u njemu sudjeluju glazbenici iz Češke, Mađarske, Slovenije, Srbije, Rumunjske, Poljske, Austrije, Crne Gore, Njemačke, Bosne i Hercegovine, Rusije i Hrvatske, s glavnim ciljem razvijanja međunacionalne tolerancije i dijaloga te upoznavanja s kulturom i običajima zemlje domaćina kroz zajednički rad u orkestru te druženjima između proba.

I Grad Makarska je prije četiri godine bio domaćin Međunarodne filharmonije mladih koja je, inače, potekla Sastanak udruga u kulturi s predstavnicima Gradaupravo iz makarskog grada prijatelja Neumarkta koji je kao izvorni domaćin ugošćuje svaku drugu godinu. Makarsku delegaciju sačinjavat će Ivana Kovačević (flauta), Maja Tomašević (flauta), Vjekoslava Olivija Tomasović (oboa) te klarinetist Ivan Siciliani, s kojima u Rumunjsku putuju profesori Ivan Srzić i Petra Šošić.- Glazbenoj školi Makarska ovo će biti osmo sudjelovanje u ovom projektu, u kojeg smo ‘upali’ zahvaljujući Hrvatsko-njemačkom društvu, odnosno gospođi Nadi Beuc i počasnom građaninu Makarske Helmutu Jawureku. Kako stvari stoje, na završni koncert u Arad će otputovati i dodatna delegacija od četvero profesora naše škole, kazao je ravnatelj Željko Vlaho, podsjetivši se na 2009. godinu kada je upravo naš grad bio među domaćinima ove filharmonije. – Tada su održana dva koncerta, jedan kod nas na Trgu Tina Ujevića a drugi u Dubrovniku i dobro ga pamtim po tome što su učenici sjajno izveli dio opere Ero s onog svijeta uz sudjelovanje dvaju zborova i četiri dalmatinske klape. Međunarodna filharmonija mladih je uvijek jedna lijepa priča, vjerujem da će tako biti i ovaj put, dodao je Vlaho.

O.Franić /Arhiva Makarskog primorja

Print Friendly, PDF & Email

Sva prava na tekstove i slike pridržava gradsko glasilo Makarsko primorje.

Na vrh