Ratna mornarica formirana prije 70 godina
U Podgori proslavili važne obljetnice
Obljetnice -70 formiranja Partizanske mornarice i 50 spomenika Galebova krila svečano su obilježene 9.rujna u Podgori pod pokroviteljstvom predsjednika RH a u organizaciji Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Splitsko-dalmatinske županije i SABA Makarskog primorja i Općine Podgora
Na spomeniku Galebova krila u Podgori je pod pokroviteljstvom predsjednika RH, a u organizaciji Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Splitsko-dalmatinske županije, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Makarskog primorja i Općine Podgora, svečano obilježena 70. godišnjica Partizanske ratne mornarice i 50 godina spomenika Galebova krila.
Proslava značajnih obljetnica otpočela je odavanjem počasti svim poginulim polaganjem vijenaca. Vijence su položili: izaslanik predsjednika Republike Hrvatske kapetan bojnog broda Predrag Stipanović, Tonči Pivac, predsjednik SABA Makarskog primorja s izaslanstvom, načelnik Općine Podgora Ante Miličić, predstavnici zajednica udruga antifašističkih boraca i antifašista županija Splitsko dalmatinske, Dubrovačko-neretvanske, Šibenske i Zadarske …
Pozdravnim govorima u ime domaćina skupu se obratio donačelnik Općine Podgora Tomiša Urlić, Tonči Pivac, predsjednik SABA Makarsko primorje, dok su o značaju obljetnica podsjetili među ostalim:Visko Haladić, dožupan Splitsko-dalmatinske županije, prof. Krešimir Sršen, predsjednik Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Splitsko-dalmatinske županije i izaslanik predsjednika RH kapetan bojnog broda Predrag Stipanović.
Izložba i svečani program
U nazočnosti brojnih predstavnika antifašističkih udruga i antifašista u svečanom obilježavanju jubileja sudjelovali su predstavnici javnog i kulturnog života. U svečanom programu na spomeniku Galebova krila, gdje je Damir Radić izložio stare fotografije i napise o otkrivanju spomenika u Podgori, sudjelovali su Željko Kuluz (voditelj programa), Stiven Donkov (trublja HRM), klapa Podgora, ženski zbor Umirovljenice iz Makarske uz pratnju Aleksandra Srzića, zbor Amfora iz Splita, FA Tempet, Mario Roso s podgorskom himnom »Dođi, Podgora te zove», dubrovački pjesnik Matko Jerinić, učenica Đina Marinović. Nakon programa domaćini su pripremili domjenak, tradicionalni fažol iz Hotela Podgora te osvježavajuća pića uz druženje.
Sjećanje na ribare, težake i domoljube
- S posebnim pijetetom sjećamo se naših ribara, težaka i domoljuba koji su 10. rujna 1942. hrabro ustali u obranu svog priobalja i otoka. Vjekovna težnja hrvatskog naroda za slobodom kao i početkom 90-ih došla je do punog izražaja. Ono što su 1942. bili ljudi koji su osnovali Partizansku mornaricu to su 90-ih bili naši branitelji…U vrijeme 2. sv. rata Partizanska mornarica rat na hrvatskom Jadranu započinje s nekoliko malih ribarskih brodova, a završava ga pobjedonosno ’45. s 16 tisuća pripadnika i 500 brodova različite vrste i namjene. Na kraju rata u toj je mornarici bilo preko 90 posto Hrvata što dokazuje da su se Hrvati uvijek borili za svoje more. U gotovo sličnim uvjetima slijedio je razvoj događaja u Domovinskom ratu kada su hrvatski dragovoljci iz svih krajeva svijeta i Lijepe naše stavili se na branik domovine i stvorili samostalnu, neovisnu i suverenu RH. Tako je stvarana hrabra i ponosna pobjednička HRM pod zapovijedanjem prvog zapovjednika, admirala Svete Letice iz Podgore, koji je sudjelovao i u stvaranju Partizanske mornarice. Antifašizam je naša baština i dio našeg nacionalnog identiteta.
Obilježavajući ove značajne obljetnice odajemo zahvalnost svima koji su u antifašističkoj borbi i u Domovinskom ratu dali doprinos uspostavi samostalne, suverene i demokratske Republike Hrvatske- istaknuo je izaslanik predsjednika RH kapetan bojnog broda Predrag Stipanović.
Galebova krila otkrivena prije 50 godina
Iznad prve luke i kolijevke partizanske ratne mornarice u Podgori je prije pola stoljeća otkriven spomenik Galebova krila koji po zamisli autora Rajka Radovića predstavlja let galeba u poniranju. Snaga i ljepota ovog spomenika inspirirali su pjesnika Juru Kaštelana da mu dopiše one čuvene stihove:
«Stani i slušaj živu legendu slobode koju more govori pod kamenim Biokovom, more neumorno, more duboko.»
- Piše i snimila Janja Glučina